Çelik Yapı ve Yapının Geleceği

Sosyal Medyada Paylaş
  • 5
    Shares

Türkiye’de Çelik Yapının Geleceği

Türkiye şartlarında, en uygun  yapı tipi nedir, çelik yapının yeri neresidir ? Endüstriyel Çelik yapı, çelik hangar, depo yada yapısal çelikten üretilmiş çelik ev yaptırmak isteseniz dahi, bazen maliyet bazen geniş açıklıkları geçmek bazen de sadece görsellik bizim önümüze kıstas olarak çıkıyor. Bu noktada, çelik yapı yada geleneksel betonarme ile mi yapımızı uygulayacağız.

Seçenekler içerisinde hangi tip yapıyı yapacağımızı bizim için en önemli olan kıstas belirliyor. Kıstaslar arasında Çelik Yapının üzerinde biraz durmak gerekiyor. Çelik yapılar, Endüstriyel ve çok katlı Çelik bina, Çelik Köprü yapımı, Kule yapısı, Hava alanı Terminalleri, çelik yada hafif çelik ev yapımı vb. dahil her tür yapı için kullanılır.

Potansiyel uzun vadeli tasarruflarınızı nasıl değerlendireceksiniz, ama arsa maliyeti yüksek ve geleceğe dönük, yapınızın kıymeti düşerken, arsa maliyeti sürekli artıyor? ne yapmalısınız?

Hadi Çelik Yapı hakkında biraz düşünelim.

Yapısal Çeliğin sağlam ve fonksiyonel yapısı, montaj ve de montaj yani söküm işleminin defeaten yapılabilmesi, depreme karşı güçlü duruşu, Günümüzde vazgeçilmeyecek bir konuma sahip olmasını sağlamış olup bunun yanında hızlı imalatının olması da artı bir değer kazandırmıştır. Ayrıca betonarme yapıların hantal duruşuna da estetik bir görünüm kazandırması avantalarından bazılarıdır.

 [+] Prefabrik ev almadan önce okumanızı önerdiğim, Ev yapım metodları ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. 

Çelik yapı nedir?

Çelik yapı, yapıya gelen yükleri temele aktarmak ve mukavemet sağlamak için birbirine bağlanan  yapısal çelik bileşenlerden yapılmış metal bir yapıdır . Yüksek mukavemetli çelik sınıfı nedeniyle, bu tip yapılar güvenlidir. Ayrıca betonarme ve ahşap yapı gibi diğer yapı türlerinden daha kısa sürede yapılır.

Modern inşaatta çelik yapı,  Ağır endüstriyel binalar, Çok katlı binalar, Endüstriyel yapılar, Altyapı, Köprüler, Kuleler, Hava alanı Terminalleri vb. dahil hemen hemen her tür yapı  için kullanılır.

bunlardan bazıları aşağıdadır.

Çelik yapı

Cheng Loong binası

çelik yapı projesi

Da Nang Uluslararası

Hava alanı Projesi

yapısal Çelik

Empire City Showroom Projesi

 

Yapısal çelik , projenin uygulanabilir özelliklerine uyması için belirli bir şekli ve kimyasal bileşimi ile üretilmiş çelik yapı malzemesidir.

ÇELİK YAPILARIN KULLANIM ALANLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

♦ Çelik Çerçeveli yapılar: Kirişler, kolonlar, aşıklar, çaprazlar ve Diagoneller ile üretilmiş yapılardır.

♦ Izgara yapıları: Kafesli yapı veya kubbe

♦ Ön germeli yapılar: Daha çok geniş açıklıklı yapılar için kullanılır.

♦ Truss yapıları: Çubuk veya makaslar

♦ Kemer yapıları : 

♦ Kablolu çelik köprüler : 

♦ Asma köprüler : 

♦ Çelik Makas köprüsü : 

 

Peki, Çelik Konstrukisyon neden en iyi seçimdir?

1. Çelik daha mı ucuzdur?

Elbette ki çelik pahalıdır, Türkiye şartlarında çelik yapı fiyatları, betonarme bina fiyatlarına göre oldukça pahalıdır. Ancak yeniden kullanılması, daha kısa zamanda üretilmesi bu dezavantajını avantaja çevirmektedir. 

2. Çelik Konstruksiyon Yaratıcı mıdır ?

Çelik, bir çok mimarın faydalanmak için bekleyemeyeceği kadar doğal bir güzelliğe sahiptir. Çok  geniş açıklıklara izin verir ve herhangi bir yapıda çelik kullanmak istiyorsanız, çok fazla doğal ışığa sahip olabilirsiniz.

 [+] Hafif çelik yapılar ile ilgili yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

3. Kontrol ve Yönetim

Çelik yapılar fabrikada üretimi yapılır ve inşaat sahasında güvenli inşaat işlemi yapan kalifiye personel tarafından hızla kurulur. Sektörel araştırmalar tutarlı bir şekilde çelik yapının yönetimde en uygun çözüm olduğunu göstermektedir.

4. Dayanıklılık

Aşırı yükleme veya şiddetli rüzgarlara, depremlere, kasırgalara ve aşırı kar yağışı gibi sert hava koşullarına çelik ile yapılmış yapılar dayanabilir. Ahşap yapıların aksine ise termitler, böcekler, küf, küf ve mantarlardan etkilenmezler.

Ancak, paslanmaya karşı zaafı vardır. buda uygun kaplama ile çözülebilecek bir sorundur.

 [+] Çelik projelendirme yaparken, Profil Seçimi ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. 


Sosyal Medyada Paylaş
  • 5
    Shares

Çelik Yapı ve Yapının Geleceği” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir