KAYMA KAMASI (STUD)

Sosyal Medyada Paylaş
 • 3
  Shares

KAYMA KAMASI / STUD NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

Kayma kaması, diğer adıyla stud çivisi kullanımı ile ilgili hesaplamalar 2018 yılında yürürlüğe giren çelik yapiların tasarımına ait esaslar yönetmeliğinde (Madde 12.4) de Başlıklı çelik ankrajlar başlığı altında daha ayrıntılı anlatılmıştır.

Bu ankrajlar Günümüz yapılarında Kompozit Döşemelerde kullanılmaktadır, Beton ile aderansı, çelik yapıya yükü aktarmasını sağlamaktadır. Bu sebeple hesap için öncelikle, döşemeden kirişe ve kirişten döşemeye aktarılan kesme kuvvetleri hesaplanır ve kayma çivisi de bunlardan küçük olana göre boyutlandırılır.

Sistem yükleri altında beton, beton altı trapez saç ve çelik konstrüksiyonun beraber çalışabilmesi stud/kayma kaması adı verilen saplama kaynak parçaları ile yapılır. Montajı yapılacak çelik profillerin minimum kalınlığı 7.6 mm olmalıdır. Stud üzerinde minimum 30 mm’lik bir beton tabakası olması Korozyondan korunmasını  sağlayacaktır. Uygulamanın yapılacağı kısım temiz olmalıdır.  Toz, boya ve yağdan arındırılmalıdır. Islak zeminlerde uygulanmaması önerilmektedir . Stud’lar uzun bir boru yardımıyla yaklaşık 60 derece esnetilerek kaynak durumu gözlenir. Kaynakta bozulma yoksa çelik hasır serme ve beton dökülme işlemine geçilebilinir.

Başka bir ifadeyle, stud çivisi nedir, ne işe yarar sorusunun cevabını şöyle verebiliriz; Kayma kamasına gelen kesme kuvvetini, çelik yapı elemanlarına aktaran, bir çeşit çividir. Bazı uygulamalarda, stud yerine inşaat demiri uygulaması oldukça yanlış bir uygulamadır. Bundan kesinlikle kaçılmalıdır. Çünkü bu kesme kuvvetini çelik yapı elemanına aktaramazsak, yapıyı kompozit olarak çözümlediğimizden çok büyük problemlere yol açabilir.

Stud çivisi / kayma kaması malzeme sınıfı :  S235 J2G3+ C450

Standard Stud çivi / Kayma kaması ebatları ;

 • Çap (d1): 16 mm, 19 mm, 22 mm, 25 mm Stud Çivisi.
 • Boy (l2): 75 mm, 100 mm, 125 mm, 150mm, 175 mm, 200 mm, 250 mm, 300 mm.


Seramik Halkalı Çekmeli Ark Saplama Kaynak Metodu

Kaynak saplamalar, çelik profilin yüzeyine çekme ark saplama kaynak metodu ile kaynatılırlar. (ISO 4063 doğrultusunda No.783). Bu yüksek akımlı çekme ark metodu ile, kaynak tabancasından verilen akım ile saplamanın ucu hafifçe yüzeyden kaldırılmaktadır ve hem saplama ucu hem de kaynak yapılacak yüzey çok kısa bir süre içerisinde ergitilmektedir. 2500 A’ya kadar uygulanan bu akımın mukavemeti, saplamanın çapı doğrultusunda hesaplanması gerekmektedir. Kaynak süresinin sonunda, ergiye batırılmak üzere bir yay ile saplama kaynak yüzeyine saplanmakta ve akım kesilmektedir. Sonuçta saplama ve yüzey birbirine tam ve kesintisiz olarak böylelikle kaynatılmaktadır.

Kaynak sonrası yüzeyin mukavemeti, hem saplama hem de çelik yüzeyi malzemelerinin mukavemetinden daha fazla olmaktadır. Bu nedenle; büyük miktarlarda kaynak saplamalarının olduğu projelerde, düşük maliyetli olarak kaynağının yapılması sonucunda da Saplama kaynak makinesine olan talep artmıştır.

Kaynak makinesini her türlü kaynak saplaması uygulaması için aşağıda sıralanan özelliklerinden dolayı öncelikle tercih edilmektedir:

 • Kaynak esnasında akımın dengede tutulması sağlamaktadır.
 • Yeterli elektrik iletkenliği için eşzamanlı test ile pilot akım üzerinden arkın ateşlenmesi sağlanmaktadır.
 • Kaynakta füzyon eksikliğinin önlenmesi için kaynak havuzuna saplamanın sıcak olarak batırılması.
 • Üretim (CE) tarafından onaylanmış ilgili tüm normlar doğrultusunda yapılmaktadır.
 • 120 mm²’ye kadar çapı olan kaynak kablosu, güç kaynağı ve operatör arasında daha uzun mesafe sağlar, bu şekilde daha düşük seviyede ısı oluşur.
 • Tüm elektrikli ve mekanik parametreler için önceden belirlenmiş olan ayarlar sayesinde operatör için güvence sağlanmış olur.
 • Herhangi bir arıza durumunda çeşitli güç kaynakları tarafından neden teshis edilmekte ve bu şekilde arıza daha hızlı bir şekilde giderilmektedir.

Stud Kaynağında Kullanılacak Elektrik Enerjisi

Elektrik Stud kaynağında oldukça önemlidir,  Şehir şebekesi ana panoya yeterli akımı veremez ise kaynaklama işlemleri doğru olmaz. Böyle durumlarda jeneratör kullanılması tavsiye edilir. Stud çivi kaynak makineleri 380 Volt 125 amperlik bir güç ile çalışır ve bu enerjinin yeterli olmaması durumunda 400 KWA jeneratör gerekmektedir, Kayma kaması kaynak makinesi 125 amper ile çalışır, Ancak kaynak yapılırken 350 amperlik bir güç kullanır.

Kayma kamaları genellikle, Yurt dışından geldiğinden stud fiyatları euro olarak verilmektedir. Ancak son yıllarda ülkemizde de birçok firma bu ürünleri üretmeye başladı.


Sosyal Medyada Paylaş
 • 3
  Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir