3d Yazıcı Teknolojisi Çelik Köprü Tasarımı

Sosyal Medyada Paylaş
  • 16
    Shares

Dünya’nın ilk 3d yazıcısı ile üretilen Çelik Köprüsü, Mayıs 2016  tarihinde yapımına başlanmış,  MX3d Firması tarafından tasarlanmıştır.

63 metre açıklığında, 12.5 metre eninde ve 4.5 ton ağırlığındaki çelik köprü,  Red Light / Amsterdam bölgesinde yapılmıştır.  Bu çelik köprü Oudezijds Achterburgwal kanalını geçen bir yaya köprüsü olarak tasarlanmıştır.

2019 yılı içerisinde yerine monte edilecek köprünün yerinde şu an için eski bir çelik köprü bulunuyor.

3d-köprü-10

MX3D projesine katılan iş ortakları: Autodesk, Alan Turing Enstitüsü ve Amsterdam Gelişmiş Metropolitan Çözümleri Enstitüsü (AMS).

Alan Turing Enstitüsü ekibi, köprüde bir Sensör ağı tasarladı.  Bu sensörler, herhangi bir zorlanma, yer değiştirme ve titreşim periyotları  gibi yapısal ölçümleri toplayacaktır. Hava kalitesi ve sıcaklık gibi çevresel faktörleri kontrol ederek, mühendislerin köprünün sağlığını gerçek zamanlı olarak ölçecektir. Çelik Köprünün kullanım ömrü boyunca nasıl değiştiğinin izlenmesini sağlayacaktır. Bu veriler aynı zamanda, köprü üzerinden kaç kişinin ve ne kadar zamanda geçtiği gibi bilgileri toplayarak köprü hakkında bilgi almamazı da  sağlayacaktır.

3d-köprü-19
3 boyutlu yazıcı ile yapılmış tasarım

Autodesk, köprünün veri toplanmasına ve işlemesine güç sağlayacak cloud hizmetlerini sağladı. Aynı zamanda Alan Turing Institute araştırmacılarıyla birlikte, köprünün çevreye duyarlı bir şekilde yorumlanmasını ve tepki vermesini sağlayacak,  Akıllı öğrenme algoritmaları geliştirmek için de çalışıyor.

AMS firması ise köpründen elde edilecek verileri, Amsterdam’ın Metropolitan Bölgesi’ndeki diğer çevresel veri kaynaklarında kullanmak, görselleştirmek ve bağlamak için yeni yöntemlerde uygulayacak.

3d-köprü-12

Sensörlerden gelen veriler, köprünün bilgisayar ortamındaki ‘dijital ikizine’ işlenerek bu veriler doğrultusunda fiziksel köprüyü gerçek zamanlı olarak artan bir doğrulukla bilgisayar modeline yansıtacak.

3d-çelik-köprü-resim-1
çelik köprü tasarımı

Fiziksel köprünün performansı ve davranışı ile ilgili tüm bu gerçek bilgiler gelecekteki 3D yazıcı teknolojisi ile üretilecek olan çelik köprüler için değerli bilgiler sağlayarak tüm şartlar altında köprülerin güvenli olması amacıyla bu bilgilerden yararlanılacak.

3d-çelik-köprü-resim-3

3d-çelik-köprü-resim-4

3d-çelik-köprü-resim-6
3 boyutlu tasarım
3d-çelik-köprü-resim-7
3d çelik köprü

Sosyal Medyada Paylaş
  • 16
    Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir