Neden Polikarbon Levhaları Seçmelisiniz?

Sosyal Medyada Paylaş

Polikarbon levha tercih sebepleriniz?

Polikarbon, bugün dünyada mevcut olan en iyi plastik malzemelerden biridir. Ana hammaddesi petroldür.

  • Polikarbon, bugün dünyada mevcut olan en iyi plastik malzemelerden biridir.
  • Polikarbonat levhalar, hafif olması sebebi ile yapılara yük getirmez ve gün ışığından daha fazla faydalanmamızı sağlar.
  • Dayanıklı, kalıplanabilir, hafiftir ve kırılmazdır.
    Her türlü konut ve sanayi amacını içerebilecek çeşitli amaçlar için kullanılabilir.
  • Polikarbon levhalar ve diğer plastikler hem inşaat hem de tabela imalat işlerinde çok popülerdir.

Polikarbon Seçerken Dikkat Edilecek Noktalar

1- Renk: Çok geniş bir renk yelpazesinde mevcuttur. En üst yaprağın rengi, inşa edilecek yapının ışık iletimini belirler.  Şeffaf polikarbonlar en fazla ışığın geçmesine izin verir, bu nedenle maksimum ışığın gerekli olduğu yerlerde en iyi olduğu kabul edilir. Yapıya ne kadar fazla ışık girerse, o kadar sıcak olur. Diğer renkler ışık iletimini belirli boyutlara indirger, renk ne kadar karanlık olursa ışık iletim yüzdesi o kadar düşük olur.

2- UV Koruması: Polikarbon levha, yapıyı güneşin Ultra viyole ışınlarına karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır.  UV birlikte ekstrüde edilmiş dış yüzeyini bozan kemerler üzerinde soğuk olarak oluşturulabilir.

3- Yalıtım: Soğuk olan bölgelerde yaşıyorsanız, kışın ısıtma maliyetlerini azaltan ve uzun süreli tasarruf sağlayan yalıtımları arttırılmış çok duvarlı Polikarbon levhaları tercih etmeniz gerekir. Ayrıca, daha yüksek bir yalıtım seviyesi, sıcaklığın yazlar boyunca çok yüksek çıkmamasını veya kışlar boyunca çok düşük seviyelerin düşmemesini sağlayacaktır.

Oluklu Polikarbonat Levha Nedir?

Güneş enerjisi muhtemelen insanlığa şaşırtıcı yararlar sağlayan ve sağlayacak en esnek ve sonsuz enerji kaynağıdır. Petrol ve hidroelektrik gibi geleneksel kaynaklar, miktar olarak yavaş yavaş azalmaktadır ve bu nedenle, çevreyi korumanın yanı sıra enerji tüketimini azaltabilecek yetkin alternatiflere ihtiyacımız var. Oluklu polikarbonat levhanın kurtarmaya geldiği yer burasıdır.

Oluklu Polikarbonat Levha Nedir?

Oluklu polikarbonat levhalar, plastik ve cam elyafından oluşan kompozit bir malzemeden yapılmıştır. Bu tip levhalar tipik olarak seraların ve diğer dış mekân muhafazalarının kurulumunda kullanılır. Materyal camdan daha ucuzdur ve dış mekân yapınız için karşılaştırılabilir bir görünüm sağlar. Oluklu polikarbonat levhalar ayrıca çatılara monte edilir ve metal bir çatıya monte edilmiş oluklu metal panellerle aynı şekilde kullanılabilir.

Oluklu Polikarbonat Levha Özellikleri

PVC dahil oluklu polikarbonat levhalarda kullanılan malzeme, ticari, endüstriyel ve konut inşaat projelerinde sınırsız sayıda uygulamaya sahip olabilecek neredeyse kırılmaz bir yapı malzemesidir. Malzeme, camlara ve diğer malzemelerin kırılmasına ve çatlamasına benzer şekilde dayanıklı olabilir ve çatlamaya karşı dirençli olabilir.

Sadece polikarbonat levhalar dayanıklı olmakla kalmaz, kimyasallara ve güneşten kaynaklanan ultra mor ışınlara dayanabilir. Oluklu polikarbonat paneller, malzemenin bir ışık iletkeni veya çatı malzemesi olarak kullanılması, bina projenizin gereksinimlerine uyacak şekilde boyutların yanı sıra farklı renk ve stillerde de üretilebilir.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

Oluklu polikarbonat, süpermarketler, restoranlar, oteller, araba yıkama yerleri, konut ve ticari mutfaklar, ofis binaları, spor arenaları, yüzme havuzları, depolar, hayvancılık tesisleri, uçak hangarları, gıda işlemcileri dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılır havaalanları, tren istasyonları, müzeler, güverte ve veranda örtüleri, güverte çatıları, araba limanları, çitler, tenteler, güneş odaları ve daha fazlası.

Polikarbonat seraları örtmek için idealdir. Bu tabakalar, dağınık ışığın saçılmasından bitkilerin gölgeliklerine eşit büyümeyi teşvik eder ve tüm gölgeleri yok eder. Bu tabakalar, UV birlikte ekstrüde edilmiş dış yüzeyini bozan kemerler üzerinde soğuk olarak oluşturulabilir. Ek olarak, bu polikarbonat tabakalar camdan 250 kat daha etkili, akrilikten 30 kat daha dayanıklı, bu da doluya karşı mükemmel bir koruma sağlar ve kurulum ve nakliye sırasında kırılma riskini ortadan kaldırır.

Kolay ve Güvenli Kurulum

Bu oluklu levhalar, tüm kamu uygulamalarında uzun süre kalıcı estetik sunar ve camdan 16 kat daha hafiftir, kurulum sırasında kaldırılmasını ve manevra yapmasını kolaylaştırır. Ayrıca yangın geciktirici, kendi kendine sönen ve kullanım faturalarında, küresel enerji kullanımında ve genel olarak iç huzurunda tasarruf sağlayan mükemmel yalıtım özellikleri sunarlar.

Özellikleri

1- Mükemmel darbe dayanımı ile hafif ve sağlam

2- Oluklu polikarbonat levha hafif ve neredeyse kırılmaz

3- Üstün netlik, çok yönlülük ve hava koşullarına dayanıklılık

4- Bozulmayı ve sararmayı önleyen ve mahsulleri güneşin zararlı ışınlarından koruyan UV inhibitörleri

5- Dâhili yoğuşma kontrolü, yüksek şeffaflık seviyesini koruyarak yoğuşma damlası oluşumunu ortadan kaldırır

6- Kurulumu kolay

7- Yangın geciktirici

Güçlü ve Hafif

Oluklu polikarbonat levha, diğer malzemelerle eşleştirilemeyen optik ve fiziksel özelliklere sahiptir. Temperli camın 150 katına kadar darbe dayanımı ile Polikarbon Oluklu polikarbonat levhaları normal dışı durumlardan zarar görmez.

Kullanımı ve montajı kolaydır ve oluklu tabakalar kıvrılabilir, böylece şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Polikarbon polikarbonat tabakaları renkli veya belirgindir.
-40 ° ile +110 ° arası sıcaklıklarda stabildir ve sıcağında bozulmaz veya yumuşatmaz. Oluklu Polikarbonat levhalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Oluklu Polikarbon Levha

Polikarbon ana malzemesi, termoplastiklerin özel bir grubu olarak tanımlanmaktadır. Bu maddenin kimyadaki adı polikarbonat olarak belirlenmiştir. İşlenmesi, kalıplanması ve ısı verilerek şekil verilmesi oldukça kolay bir maddedir. Bu tip plastik maddedeler özellikle imalat sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Adını kendi kimyasal omurgasında bulunan karbon gruplarının adına almaktadır. Polikarbon olarak adlandırılmış durumda olan bu maddeye bu adın verilmesinin nedeni ise uzun molekül zincirlerinde karbon grupları tarafından bağlanan fonksiyonel gruplara sahip olmasıdır. Bu plastik madde darbeler karşı dayanıklı, ışık geçirgenliği yüksek hafif bir maddedir. Isıya ve yağmura dayanıklılığı ile yüksek ışık geçirgenliği nedeni ile çatı kaplamalarında ay da seralarda oldukça sık rastlanmaktadır.
Polikarbon ana malzemesi ilk olarak 1956 yılında Bayer Laboratuvarlarında üretilmiş bir madde olup, bis-fenol A maddesinin pirdin katalizörü aracılığı ile fosgen ile polimerizasyon işlemi sonucu ortaya çıkan bir üründür. Tepkimede kullanılan piridin maddesi yan ürün olarak ortaya çıkan hidroklorik asidin ortamdan giderilebilmesi açısından mutlaka bulunması gereken bir maddedir. Polikarbon maddesinin üretiminin karışık ve pahalı olması nedeni ile hala büyük bir tartışma konusudur. Ticaret sahasında ince levhalar olarak kullanılan madde polyesterler ile hemen hemen benzer özellikleri göstermektedir. Öte yandan Polikarbon maddesinin erime noktası çok yüksek değerlere sahip olan termoplastiklerdir. Polikarbonlar darbeler karşı dayanıklılığı, termik dayanıklılığı ve mekanik dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu madde pek çok alanda kullanıma sahip olup, kullanım alanları her geçen gün daha da artış göstermektedir.
Polikarbon ana malzemesinin en yaygın tipi ise bis-fenol A grupları ile bağlanmış karbon gruplarının oluşturduğu polimer zincire sahip olanlarıdır. Bu tip polikarbonlar oldukça sağlam olmakla birlikte genel olarak kurşun geçirmez cam yapımı için kullanılmaktadır. Karakteristik olarak polimetil metakrilat maddesine oldukça benzemesine rağmen Polikarbon çok daha dayanıklı ve pahalıdır. Ayrıca bu polimer cinsi fazlası ile şeffaf bir yapıya sahip olarak ışık geçiren bir yapıya sahiptir. Birçok camdan daha saydam olması ve optik ve mekanik özellikleri ile birlikte gözlük camı yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Diğer bir adı ile polikarbonat da denilebilinir. İsim gibi moleküller zincirinin karbonat grupları fonksiyonundan gelmiş olarak bilindiğini sizlere sunabiliriz. Bu gün için en çok modern mimaride kullanıldığını görmekteyiz. Kullanım alanı çok fonksiyonlu olmaktadır. Belkide bilmediğimiz bir çok şey de kullanılmaktadır. Bizler örnekleri size ilettikçe şaşırabilirsiniz. Oluklu polikarbon levhalar, uygulaması kolay ve fiyatları uygun olduğu için en çok tercih edilen üründür. Cam’a göre daha dayanıklı ve camdan çok daha hafif olduğu için daha çok kullanılan bir üründür. Yüksek ısı yalıtımı sayesin de insanların en çok tercih ettiği ürün olma özelliğine sahip olmaktadır. Güneş ışınlarından ultraviyole ışıklarının süzülmesin de yararı olan bu malzeme, süzerek verdiği ışıkla çok canlı ve yüksek kalite de kötü ışınlardan korumakta ve zararlı ışınları yok derecesine indirir derecesin de fayda sağlamaktadır. Bu doğrultu da çok tercih sebebi olmuştur.
Standart ölçülere 210 x 600 cm sahip bir üründür. Sipariş edildiği istendiği takdir de uzunluk boyutu değişebilir, uzatılabilir. Oluklu polikarbon levhanın kullanım alanlarına baktığımız da sera ve kış bahçelerin de, çatı yapımın da, reklam panoların da, giriş saçakları, fabrika ışıkların da gibi bir çok alan da kullanılmaktadır. Işığı izole edip içeriye daha net daha aydınlık bir hava katmaktadır. Ve zararlı güneş ışınlarını kırdığı için de tercih sebepleri arasında yer almakadır. Özellikle alev yaymama özelliğinden ötürü uluslar arası yangın standartlarına uygun görülmüştür. Yapılışından sonraki sürece baktığımız da estetik durması da tercih sebepleri arasın da yer almaktadır. Verandaların yapılışın da çokça tercih edilmektedir. Kullanış alanı çok kapsamlı olup; sağlık, inşaat, su spor alanları, sağlık, güvenlik sistemleri gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.
Su ilizasyonunu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kalınlıkları 4, 6 ,8, 10, 16 mm’dir. Renk seçenekleri olarak: kırmızı, bronz, mavi, şeffaf, yeşil, gri ve beyazdır.
İklim koşulları olarak -40 dereceden +120 dereceye kadar dayanıklılık göstermektedir. Uzun ömürlü ürünler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Oluklu polikarbon levha diğer adıyla oluklu polikarbonat da denilebilir.

8 mm polikarbon levhalar
Polikarbonat ürünü günümüzde en çok kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Pek çok farklı sektörün bu ürünü kullanabiliyor olması polikarbonat malzemeyi daha da kıymetli bir hale getirmektedir. Plastik grubuna dahil olan polikarbonat, termoplastik ürün grubunun daha geliştirilmiş bir hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Termoplastik ürünlerin farklı kimyevi işlemlerden geçmesi üzerine elde edilen bu ürün saydam plastik yapıda ışık geçiren aynı zamanda kırılmaz ve oldukça dayanıklı olan yapıda bir üründür. Bu ürün kullanılacak olan sektöre göre farklı işlemlerden geçirilerek şekillendirilip ürüne ek fonksiyonlar eklenebilmektedir. Polikarbonat ürünlerin çok sık kullanılmasında ve bu ürüne fazlaca talepte bulunulmasına sebeplerden bir tanesi de ürünün kolay ısıtılması ve şekillendirilmesidir. Polikarbonat ürünlerin sektöre girmesi Bayer firması sayesinde olmuştur. 1956 yılında Bayer firması bünyesinde çalışan mühendisler termoplastik malzemeyi daha dayanıklı ve işlevsel bir hale getirmek için çabaladılar ve ortaya polikarbonat malzemeyi çıkardılar. Bu malzeme oldukça kullanışlı bir malzeme olup başta da söylediğimiz gibi oldukça kullanışlı bir malzeme olma özelliğine de sahiptir. Farklı levhalar şeklinde hazırlanan ve kullanılan malzemenin 8 mm oluklu polikarbon levha şeklinde de farklı bir levha çeşidi bulunmaktadır.

8 mm polikarbonat levha ürünün haricinde farklı kalınlıklarda polikarbonat levhalar da bulunmaktadır. Polikarbonat levhalar özellikle seracılık sistemlerinde fazlasıyla kullanılan oldukça popüler ürünlerdir. Bu ürünün bu kadar kullanılmasının sebebi ise hem yarı saydam özelliği ile ışık ve ısı geçirgenliğine sahip olması hem de polikarbonat malzemenin özelliği gereği oldukça dayanıklı ve kırılmaz olmasıdır. Bu da seracılık ve çeşitli kullanım alanlarında kişilere uzun ömürlü kullanım vaad etmektedir. Polikarbonat ürünleri seracılık haricinde de inşaat, gıda, modern imalat, endüstri, havacılık, optik gibi akla gelebilecek her türlü sektörde sıklıkla kullanılmaktadır.

Polikarbonat levhaların farklı kalınlıklarda olmasının sebebi ise kullanılacak alan ve yüksekliğe göre ürün dayanıklılığını artırmaktadır. 8 mm polikarbonat levha haricinde 6 mm, 4 mm, 12 mm gibi çeşitli kalınlıklara sahip polikarbonat levhalarda bulunmaktadır. Oluklu levhalar haricinde düz levhalar şeklinde de polikarbonat levhalar bulunmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.