MEVLEVİHANE PROJESİ

Sosyal Medyada Paylaş

Mevlana / Panoramik Kubbe

Konya’da bulunan Panorama müzesinin çatısına ait çelik kubbe resimleri bu yazımızın alt kısmında bulunmaktadır.

Bu proje de Çelik Montajı yapılırken;

Fabrika ortamında imalatı yapılan çelik imalatların ilk önce yerde ön montajı yapıldı. 220 tonluk büyük bir vinç yardımı ile de ana parçalar bir seferde kaldırılarak çelik montaj işlemi gerçekleştirildi. Daha sonra çelik aşıklar ve çelik çaprazların montajı kısmına geçildi. En son olarak da civata (bulon) torklaması yapılarak, boya rutuşları tamamladı. Böylece çelik konstruksiyon panoramik çelik  kubbe montajımız tamamlanmış oldu.

 

Mevlevihane projesine ait, DWG Projelerinin    Telegram    grubumuzda  linki mevcuttur. 

 

İki (2) adet panoramik çelik çatı ve on dokuz (19) adet çelik kubbeden oluşan bu yapı, Konya’da şu anda Panorama müzesi olarak kullanılmaktadır. Mevlana camii ve müzesinin hemen arkasındaki mezarlığın yanında bulunmaktadır.

Konayanüma nedir? Konya nüma, Konya’yı gösteren anlamına gelmektedir. Geleneksel Türk İslam Sanatına uygun olarak  inşa edilmiş olan bu külliyenin bir kısmını Konya’yı gösteren anlamına gelen “Konyanüma” oluşturmaktadır. 

Konyanüma’nın içerisinde sergilenen, 13. yüzyıl Konya’sını,  usta sanatçıların eserlerini  içerisinde barındıran panoramik müze de bu yapının içerisinde sergilemektedir. Bu müzeye ait çelik çatı resimleri de aşağıda bulunmaktadır.

Bu çelik kubbenin tasarımı Konya Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Kültür Bakanlığına devredilmiştir.

Panorama,  Mevlana ve Mevlevihane bölümlerinin de yer aldığı İrfan Kültür Merkezi’nin resmi açılışı yapılmıştır.
Konyanüma bahçesinde Türkiye’den ve dünyadan çeşitli Mevlevihanelerin birebir maketleri bulunuyor.Ayrıca içerisinde bir sergi alanı da bulunan Konyanüma; yurtiçi ve yurtdışından bir çok ziyaretçiye hizmet vermektedir.  Panoramik müzeyi ziyaret edenler, yüz yıllar öncesindeki Konya’yı görme imkanı burada yakalamaktadır.  Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir turistik alanımızdır.

Peki bu kadar panoramik dedik, Acaba panorama nedir, panoramik ne demektir? Panoramanın tanımını yapacak olursak bir kameranın tek bir karesinin çok daha geniş bir alanda çekim yapabilmesi yeteneği olarak tanımlanır. Günümüzde bazı fotoğraf makineleri panorama işlemini yapabiliyor olsa da dahi tam olarak isteneni veremiyor. Bunun için bilgisayardan manuel düzenleme yaparak yapmak çok daha kaliteli sonuçlar vermektedir.

Konyanüma projesinde de bu teknolojiden yararlanılmıştır. Panoramik fotoğraflar genelde yan yana yapılmış 5-10 adet fotoğrafı daha sonra bir yazılım aracılığıyla birleştirmesi sonucu ortaya çıkar. Her kamerada olmayan bu özellik fotoğraflarınızı çektikten sonra bir yazılım yardımı ile bilgisayarınızdan kolayca yapılabilir.

   

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mevlevihane projesine ait, DWG Projelerinin         Telegram 

Grubumuzda Linki Mevcuttur

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Panoramik Kubbe İmalatına ait Resimler:


Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.