HAM ÇELİK ÜRETİMİ DEĞERLERİ

Sosyal Medyada Paylaş

Türkiye’nin ham çelik üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 0,6 azalarak 37,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, sektördeki gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, geçen yıl çelik ihracatının miktar bazında yüzde 20,5 artarak 22,1 milyon tona, değer bazında yüzde 32,1 yükselişle 17,7 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye’nin ham çelik üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 0,6 azaldı ve 37,3 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

Dünya Çelik Birliği verilerine göre Çin, 2018’deki 928,3 milyon tonluk üretimi ile, küresel sıralamada zirvedeydi. Çin, dünya çelik üretiminin yüzde 51,3’ünü gerçekleştirirken Türkiye ise 8. sıradaki yerini korumuştu.

Diğer yandan söz konusu dönemde çelik tüketimi yüzde 14,9 azaldı ve 30,6 milyon tona gerilemişti.

Veysel Yayan, dünya çelik piyasasında geçen yıl korumacı politikaların yarattığı baskı ve yurt içi çelik üretiminin yüksek oranda gerilemesi dolayısıyla çelik üreticilerinin kar oranlarının önemli derecede düştüğünü söyleyerek, bu nedenle üreticilerin ihracata yöneldiğini bildirdi.

Miktar bazında ise ihracatın aynı dönemde en fazla arttığı ülkelerin yüzde 49 ile Avrupa Birliği (AB) olduğunu anlatan Veysel Yayan, en büyük çelik ihracatı düşüşünün ise yüzde 36,4 ile Amerikaya ihracatta yaşandığını söyledi.

İthalatın ise 2018’de iç talepteki daralma ve kur artışının etkisiyle bu dönemde miktar yönünden yüzde 11,3 azalış ile 14,5 milyon tona kadar gerilediğini belirten Veysel Yayan, değer yönünden ithalatın ise yüzde 3,3 arttığı ve 12,8 milyar dolar olduğunu söyledi

Veysel Yayan, Çelik ithalatının geçen yıl miktar bazında artış gösterdiği tek bölgenin yüzde 148,1 ile Kuzey Afrika Bölgesi olduğuna söyleyerek, ithalatta yıllık bazda en fazla azalış yüzde 26,3 ile Ortadoğu – Körfez bölgesinden kaynaklandığını belirtti.

“GİRDİ MALİYETLERİ ÜZERİNDEKİ YÜKLER KALDIRILMALI”

Amerikanın başlattığı, ardından da Avrupa Birliği ve diğer bazı ülkelerin dahil olduğu korumacılık politikalarına dikkati çeken Veysel Yayan, bu uygulamalara gösterilen reaksiyonlar neticesinde, 2018’i dünya çelik sektörü açısından korumacılık rüzgarlarının en sert estiği yıl olduğunu kaydetti.

Geçen yılın ikinci yarısında birtakım sıkıntılar yaşandığını ve bunların halen devam ettiğini söyleyen Veysel Yayan, sözlerini şöyle tamamladı:

“AB’nin açıkladığı ülke bazlı koruma önlemlerinin ve yurt içi talepteki daralmanın, üretim ve ihracatımızı olumsuz yönde etkileyeceğinden endişe duyuyoruz. 2019’da yurt içi tüketimin artırılması, ithalatın yurt içi tüketim içindeki payının azaltması ve sektörel rekabet gücünü düşüren girdi maliyetleri üzerindeki yüklerin kaldırılmasına yönelik tedbirlerin uygulanmaya başlanması sektör için hayati önem taşımaktadır.” 

kaynak: hurriyet.com.tr


Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.