BİNA KİMLİK SİSTEMİ

Sosyal Medyada Paylaş

 BİNA KİMLİK SİSTEMİ (Bks) 

Bina Kimlik Sistemi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından hazırlanarak kullanılıma hazır hale getirilmiştir.

Ülkemizde yapı denetim sistemi ile yapılan her binanın teknik ve genel bilgilerine ulaşacağımız sistem geliyor. Hem bina sahibi vatandaşlarca hem de sonraki aşamalarda kamu görevlileri tarafından ulaşılması amacıyla geliştirilen Bina Kimlik Sistemi (BKS) uygulaması başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  farklı modüllerde yapılan yetkilendirmelerle uygulama kullanılacaktır.

2021 yılı 2. Çeyreğinden itibaren, binalara teknolojik bir levha halinde kimlik belgesi verilmesi ve bina üzerinde montajının yapılmasına ilişkin proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı arasında 08.03.2021 tarihinde protokol imzalanmışdı.

Bu proje şimdiden yapı sektörünün sadece ülkemizde değil uluslararası platformda da en inovatif ürünü olarak aday olmaya hazırdır.

Yapılara kimlik belgesi verilmesi niteliğinde olan Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile, periyodik olarak denetiminin tekrar yapılarak, ilave kat atılması, kolon kesilmesi vb statik aykırılıkların engellenmesi hedefler arasındadır.

Projenin en önemli faydalarından biri de;

Yangın, deprem gibi  afet durumlarında binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere RFID okuyucu vasıtasıyla  uzak bir mesafelerden ulaşılarak, bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri vs.  gibi kısa zamanda erişilmesi hayati önem taşıyan bilgilere erişilmesine olanak  sağlayacak olmasıdır.

Bina Kimlik Sistemi sayesinde, her binada kullanılan bütün malzeme bilgileri depolanarak bir veri havuzu da oluşturulmuştur. Bu sayede binayı ve/veya bu binadaki daireyi satın alacak ya da kiralayacak vatandaşlar için bir yapı kullanım kılavuzu teşkil edilmiş olacaktır.

Bina Kimlik Sistemi’ne (BKS), son 5 yıl boyunca ülkemizde bina istatistikleri göz önüne alındığında 2021 yılı sonunda 100.000 binanın Bina Kimlik Belgesi ile etiketlenmesi hedeflenmekle birlikte, etaplar halinde tüm yapı stoğuna uygulanması Bakanlık tarafından planlanmaktadır.

BKS uygulaması Play store ve App Store da indirilebilecektir. 

Deprem Performans analizimizi içeren yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir