TEMEL TİPLERİ

Sosyal Medyada Paylaş
  • 15
    Shares

Temel nedir? Temel çeşitleri nelerdir?

Temel: Yapıdan gelen yükleri, güvenli bir şekilde zemine aktaran, inşaattaki belkide en önemli yapı elemanıdır.

Temellerin görevi, kolon perde, yığma duvar gibi düşey taşıyıcılardan aldıkları yükleri, daha geniş bir alana yaymaktır. Betonarme olarak dizayn edilen bu temeller, sadece betonarme değil, çelik konstruksiyon, ahşap yapı gibi yapıların da temelleri olarak kullanılır.

Peki; Radye Temel Sistemi nedir?  Başka  temel tipleri nelerdir. Mütemeadi temel yapımı, derin temel yapımı ve tekil temel yapımı hakkında bilgiler nelerdir?

Radye Temel Sistemi nedir?

Radye temel, Yapıdan gelen yüklerin, zemine düzgün bir biçimde aktarılması için en çok kulanılan temel tipidir.
Diğer bir ismiyle jeneral temel olarak da Türkiye’de bilinir.


Bu temel tipi, Yüksek deprem şiddetlerine karşı daha güçlü bir dayanıklılık sağlamaktadır.
Böyle tehlikeli durumlarda yapı ile beraber hareket eden radye temel, binanın farklı noktalarından hasar almasına doğrudan önlem alır.

Özellikle yapı ile beraber bir bütünlük oluşturması, temel kısmındaki yükün eşit olarak yayılmasına olanak vermesi,
Ayrıca da tüm yapı ile beraber hareket etmesi depreme karşı ideal çözümler sunar. Bu nedenle günümüzde hemen hemen tüm binalarda kullanılan bu temel sistemidir.
Aynı zamanda adam/saat cinsinden imalat sürecini de azaltmaktadır.

Tekil Temel nedir?

Bu temel tipinde her kolon kendine gelen yükü zemine aktarır. her kolonun altına ayrı ayrı yapılan bir temel tipidir. Bu temele Münferit temel veya Ayak temel de denir. 
Tekil temeller zemine, genelde kare veya dikdörtgen, nadir de olsa daire veya çokgen tabanlı sömeller ile oturtulurlar. Orta sertlikte zeminlerde ve bina ağırlığının daha az olduğu koşullarda uygulanılabilir.

tekil-temel-1-300x193 Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?
tekil temel tipleri

Olumlu Yanları:

  • Ekonomik olması
  • Yapım kolaylığı
  • Statik çalışma biçiminin net olması

Sürekli Temel nedir?

Kolona gelen  yüklerinin artması ve/veya zeminin taşıma gücünün azalmasıyla,  temel boyutları büyür ve temeller birbirine yaklaşır. Bu durumda sürekli diğer adıyla mütemadi temeller ortaya çıkar. Özellikle kolon yüklerinin ve açıklıkların birbirine yakın olduğu durumlarda daha çok kullanılan bir temel tipidir.

Sürekli temeller, şerit temel  olarak da adlandırılır. Kendi içerisinde bir doğrultuda çalışan sürekli temel ve iki doğrultuda çalışan  sürekli temel olmak üzere iki gruba ayrılır.

Zeminin taşıma gücü yüksek olan yığma binalarda, temel duvarları ya doğrudan temel tabanına ya da temel zemini üzerinde dökülen betonarme duvar altı temeli, yada  taş sömelli temelin üzerine oturur.

Temel zemin taşıma gücünün daha zayıf ve bina  yükünün daha fazla olduğu yapılarda ise taşıyıcı temel duvarlarının altına yapılır. Karkas yapılarda da kolonların altına, kolon en kesitleri boyunca devam eden betonarme sürekli sömeller yapılır. Bu sömeller plak, kiriş ya da tablalı kiriş şeklinde inşa edilebilir.

surekli-temeller-300x114 Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?
surekli-temeller-2-300x113 Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?
surekli-temeller-3-194x300 Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?
surekli-temeller-4-184x300 Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal Medyada Paylaş
  • 15
    Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir