Çelik Yapı ve Yapının Geleceği

Sosyal Medyada Paylaş
 • 5
  Shares

Türkiye’de Çelik yapının Geleceği

En uygun maliyetli yapı tipi nedir, potansiyel uzun vadeli tasarruflarınızı nasıl değerlendireceksiniz, ama arsa maliyeti yüksek ve geleceğe dönük, yapınızın kıymeti düşerken, arsa maliyeti sürekli artıyor? ne yapmalısınız?

Hadi çelik yapı hakkında biraz düşünelim.

Yapısal Çeliğin sağlam ve fonksiyonel yapısı, montaj ve demontaj yani söküm işlemininin defeaten yapılabilmesi, depreme karşı güçlü duruşu, Günümüzde vazgeçilmeyecek bir konuma sahip olmasını sağlamış olup bunun yanında hızlı imalatının olması da artı bir değer kazandırmıştır. Ayrıca betonarme yapıların hantal duruşuna da estetik bir görünüm kazandırması avantalarından bazılarıdır.

Çelik yapı nedir?

Çelik yapı, yapıya gelen yükleri temele aktarmak ve mukavemet sağlamak için birbirine bağlanan  yapısal çelik bileşenlerden yapılmış metal bir yapıdır . Yüksek mukavemetli çelik sınıfı nedeniyle, bu tip yapılar güvenlidir. Ayrıca betonarme ve ahşap yapı gibi diğer yapı türlerinden daha kısa sürede yapılır

Modern inşaatta çelik yapı,  Ağır endüstriyel binalar, Çok katlı binalar, Endüstriyel binalar, Altyapı, Köprüler, Kuleler, Havaalanı Terminalleri vb. dahil hemen hemen her tür yapı için kullanılır.

bunlardan bazıları aşağıdadır.

Çelik yapı
Cheng Loong
çelik yapı projesi
Da Nang Uluslararası Havaalanı Projesi
yapısal Çelik
Empire City Showroom Projesi

Yapısal çelik , projenin uygulanabilir özelliklerine uyması için belirli bir şekli ve kimyasal bileşimi ile üretilmiş çelik yapı malzemesidir.

 • Çerçeve yapıları: Kirişler ve kolonlar
 • Izgara yapıları: kafesli yapı veya kubbe
 • Öngermeli yapılar
 • Truss yapıları: Çubuk veya makaslar
 • Kemer yapıları
 • Kablolu köprüler
 • Asma köprüler
 • Çelik Makas köprüsü

Peki, Çelik yapı neden en iyi seçimdir?

1. Çelik daha mı ucuzdur?

Elbett ki çelik pahalıdır, Türkiye şartlarında çelik yapı fiyatları, betonarme bina fiyatlarına göre oldukça pahalıdır. Ancak yeniden kullanılması, daha kısa zamanda üretilmesi bu dezavantajını avantaja çevirmektedir.

2. Çelik Konstruksiyon Yaratıcımıdır.

Çelik, bir çok mimarın faydalanmak için bekleyemeyeceği kadar doğal bir güzelliğe sahiptir. Çok  geniş açıklıklara izin verir ve herhangi bir yapıda çelik kullnamak istiyorsanız, çok fazla doğal ışığa sahip olabilirsiniz.

3. Kontrol ve Yönetim

Çelik yapılar fabrikada üretimi yapılır ve inşaat sahasında güvenli inşaat işlemi yapan kalifiye personel tarafından hızla kurulur. Sektörel araştırmalar tutarlı bir şekilde çelik yapının yönetimde en uygun çözüm olduğunu göstermektedir.

4. Dayanıklılık

Aşırı yükleme veya şiddetli rüzgarlara, depremlere, kasırgalara ve aşırı kar yağışı gibi sert hava koşullarına çelik ile yapılmış yapılar dayanabilir. Ahşap yapıların aksine ise termitler, böcekler, küf, küf ve mantarlardan etkilenmezler.
Ancak, paslanmaya karşı zaafı vardır. buda uygun kaplama ile çözülebilecek bir sorundur.


Sosyal Medyada Paylaş
 • 5
  Shares

Çelik Yapı ve Yapının Geleceği” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir